Мора да ги посетите градините на Истанбул и Турција

Паркот Гулхане во Истанбул

Градинарството како уметност стана познато во Турција за време на владеењето на турската империја и до денес модерна Анадолија, која го сочинува азискиот дел на Турција, е исполнета со славно зеленило дури и среде прометните градски улици.

Градинарството е добро позната уметност уште од Отоманската империја во 14 век, каде што градините не биле само места за убавина, туку служеле за повеќе цели на времето. Иако посетата на овој дел од Блискиот Исток тешко може да вклучува посета на овие прекрасни зелени опкружувања, но за патување со разлика, Еден поглед на една од овие турски градини може да ги пренесе гледачите во зелената земја на чудата .

Турска е-виза или Турска виза преку Интернет е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Турција во период до 90 дена. Владата на Турција препорачува дека меѓународните посетители мора да аплицираат за електронска виза за Турција најмалку три дена пред да ја посетите Турција. Странските државјани можат да аплицираат за Турска виза за апликација за неколку минути. Процес на апликација за виза за Турција е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Парк Гулхане

Пролет во Истанбул

Јапонска градина Балталимани Јапонската градина Балталимани во Истанбул

Парк Гулхане

Се наоѓа покрај теснецот Босфор, големата околина на Парк Гулхане направете го еден од најубавите паркови на Истанбул. Градот Истанбул иако е дом на многу паркови и стари и нови, но некои од отворените како паркот Ѓулхане се познати и меѓу патниците, со оглед на нивната бујна зелена покривка која станува прекрасно место за негување искуство од посета на еден. од најпрометните градови во Турција.

Со оглед на тоа што се наоѓа на теренот на палатата Топкапи од 15 век, паркот е исто така еден од најстарите во Истанбул и обично никогаш не прескокнува од тури низ градот со водич.

Јапонска градина Балталимани

Позната меѓу туристите од Турција и од целиот свет, јапонската градина во Истанбул е најголема од онаа надвор од јапонското копно. Прилично скриен во прометниот град, на Јапонска градина Балталимани ги има сите добри карактеристики на традиционалната јапонска градина, вклучително и убавите цветови на Сакура или црешата кои го прават одлична посета на ова мало место главно во сезоната на Сакура додека го обиколувате градот Истанбул.

Градините Долмабахче

Во областа Бешикташ, градините Долмабахче лоцирани покрај европскиот брег на теснецот Босфор датираат од далечната 1842 година. Со огромни комплекси исполнети со суштински детали, посетата на самата палата Долмабахче може да потрае неколку часа за истражување, заедно со релаксирана шетајте по неговите зелени корици додека ја разбирате архитектурата од времето.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Покрај градините, Истанбул има многу повеќе да понуди, дознајте за нив истражување на туристички атракции во Истанбул.

Спој со природата

Walидана градина Градина со ѕидови во отомански стил

Почетокот на градинарскиот обичај во Турција е вкоренет во отоманскиот стил на градинарство кој сè уште се следи во модерните техники на градинарството. Наместо да се следат ригидните правила за создавање градина, турската градина од отомански стил е нешто што би изгледало што поблиску до природата, со многу помалку вештачка интервенција.

A главна карактеристика на отоманскиот стил на градинарство ги вклучува природните потоци и изворите на вода во областа, каде што може да се открие дека на кормилото расте сè, од овошје, зеленчук до цветни леи.

Кога зборуваме за стилот на градинарството од старата турска империја, едно нешто што би привлекло максимално внимание е огромниот отворен градинарски павилјон кој се чини дека се вклопува во самата градина наместо да изгледа далеку од само бетонска структура.

Лалиња и лаванда

Лалиња и лаванда Интернационален фестивал на лале во Истанбул

Иако биле поврзани со други региони поради нивното потекло, лалињата всушност биле комерцијално најактивни во текот на 17 век во Турција, при што многумина дури и припишувале Турција како потекло на овој прекрасен цвет.

Пролетната посета на градот Истанбул е еден одличен начин да се забележи околината покриена со кревети со лалиња, имајќи предвид дека градот е исто така домаќин на Меѓународниот фестивал на лалињата во Истанбул, современиот фестивал на градот што обично се одржува во месеците од април до почетокот на мај. .

И за неверојатно патувачко искуство, избегајте од преполната страна на Турција и упатете се кон ова мало село од лаванда обоено во прекрасни виолетови полиња. Кујуџак, мало турско село сместено во провинцијата Испарта, е место кое можеби не е на вашата маршрута за патување бидејќи сè уште е многу непознато за многу туристи. Но, со оглед на прекрасните фарми со лаванда на местото и неговата зголемена популарност како лаванда рајот на земјата, ова може да биде едно од оние места за кои би можеле да жалите што не сте ги знаеле претходно.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Турција е полна со природни чуда и антички тајни, дознајте повеќе на Езера и подалеку - чудата на Турција.

Арборетумот Ататурк - музеј на дрво

Арборетумот Ататурк Арборетумот Ататурк

Арборетумот Ататурк, мала шума од 730 хектари лоцирана на северот на Истанбул, е дом на илјадници видови дрвја и неколку езера, што е повеќе од доволно за да се одморите од раздвижениот градски живот.

Арборетумот се користи за различни истражувачки цели, но исто така е отворен и за посетители кои сакаат да се прошетаат по неговите земјени патеки, вклучувајќи ги џиновските дабови и црвените дрва. За подолго поминување со природа, маркирани се пешачки патеки по различни места во рамките на арборетоумот.

Абортеумите обично се состојат од дрвја од различни видови кои се основани за целите на ботаничко проучување. Но, ако сакате одмор од обично преполните улици на Истанбул, посетата на овој музеј на дрвја ќе го направи уште поубав и зелен!

Иако посетата на градината можеби не е прв приоритет на еден меѓународен патник, но каде што добрите зеленило се неверојатни како и самата природа, станува само искуство да се прошета низ градините направени со практики од старите времиња на кралевите. . Размислете за слободен ден од патувањата и посетете ги овие мали рајови среде градовите или дури посетите селата за да бидете сведоци на неверојатните цветни фарми. Сигурно и вие би биле доволно маѓепсани за повторно да се вратите на посета!


Проверете ја вашата подобност за виза за Турција и аплицирајте за е-виза за Турција 72 часа пред вашиот лет. Американски граѓани, Австралиски граѓани Кинески граѓани може да аплицира онлајн за електронска виза за Турција. Доколку ви треба каква било помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте со нас Помошник за виза за Турција за поддршка и водство.