Барања за е-виза за Турција за посетители на крстарење

Од: Тијаша Чатерџи

Турција стана прилично популарна дестинација за крстарење, при што пристаништата како Кушадаси, Мармарис и Бодрум привлекуваат илјадници гости секоја година. Секое од овие места има свој сет на атракции, без разлика дали се тоа долгите песочни плажи во Кушадаси, водните паркови на Мармарис или археолошкиот музеј и замокот во Бодрум.

На туристите кои пристигнуваат во Турција со брод за крстарење не им е потребна турска еВиза доколку нивната посета е ограничена на градот каде што се укотвува нивниот брод и не надминува три дена (72 часа). Посетителите кои сакаат да останат подолго или да одат надвор од пристанишниот град можеби ќе треба да аплицираат за виза или еВиза, врз основа на нивната националност.

Турција е една од најпопуларните туристички дестинации во светот и едноставно е да се разбере зошто. Над 30 милиони туристи ја посетуваат секоја година поради пријатното време, прекрасните плажи, вкусната локална храна и богатството на историја и историските урнатини што го одземаат здивот.

Ако сакате да останете во Турција подолг временски период или да посетите многу места, речиси сигурно ќе ви треба електронска виза за Турција. Електронската виза е достапна за граѓаните од повеќе од 100 земји, вклучувајќи ги Австралија, Канада и САД. Турската еВиза ја забрзува и поедноставува процедурата за аплицирање. Посетителите можеби ќе можат да останат 30 или 90 дена, со еднократна или повеќекратна еВиза, во зависност од нивната земја на потекло.

Погрижете се да оставите доволно време за да се обработи вашата апликација за eVisa. Пополнувањето на формуларите за апликација за еВиза за Турција трае само неколку минути, меѓутоа, треба да го поднесете најмалку 48 часа пред планираното поаѓање.

За да аплицирате, проверете дали ги исполнувате критериумите за еВиза за Турција, кои го вклучуваат следново:

  • Пасош со минимална важност од 150 дена.
  • За да ја добиете вашата eVisa, ќе ви треба и валидна адреса за е-пошта.

Турска е-виза или Турска виза преку Интернет е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Турција во период до 90 дена. Владата на Турција препорачува дека меѓународните посетители мора да аплицираат за а Виза за Турција преку Интернет најмалку три дена пред да ја посетите Турција. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза за Турција за неколку минути. Процес на апликација за виза за Турција е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Колку е тешко да се добие Турција Evisa за патници со крстарење?

Турската влада ја воведе Турција еВиза во април 2013 година. Целта беше да се олесни и побрза процедурата за аплицирање за виза. Бидејќи на Формулар за апликација за виза за Турција е достапна само онлајн, без еквивалент на хартија, потребна е валидна кредитна/дебитна картичка. Откако ќе извршите плаќање преку Интернет, ќе ви биде испратена виза за Турција преку е-пошта во рок од 24 часа

Визата при пристигнување е алтернатива на eVisa која сега е достапна за државјани на 37 земји, вклучувајќи ги Канада и Соединетите држави. На местото на влез, аплицирате и плаќате за виза при пристигнувањето. Потребно е подолго и го зголемува ризикот на патниците да им биде одбиен влезот во Турција доколку апликацијата е одбиена.

Формуларот за апликација за еВиза за Турција ќе бара лични податоци како што се вашето целосно име, датум на раѓање, број на пасош, датуми на издавање и истекување и информации за контакт (мејл и број на мобилен телефон). Пред да го поднесете формуларот, проверете дали сите информации се валидни и точни.

На туристите со помали кривични дела веројатно нема да им биде одбиена визата за посета на Турција.

Аплицирајте за вашата еВиза за Турција сега за да го направите следниот чекор кон вашиот идеален одмор во Турција!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Дознајте повеќе за Турција eVisa на Често поставувани прашања за eVisa Turkey

Турската еВиза - што е тоа и зошто ви е потребна како патници на крстарење?

Во 2022 година, Турција конечно ги отвори своите порти за глобалните посетители. Подобните туристи сега можат да аплицираат за турска виза преку Интернет и да останат во земјата до три месеци.

Системот за е-виза во Турција е целосно онлајн. За околу 24 часа, патниците пополнуваат електронски формулар за апликација и добиваат прифатена е-виза преку е-пошта. Во зависност од националноста на посетителот, достапни се еднократни и повеќекратни визи за Турција. Критериумите за аплицирање исто така се разликуваат.

Што е електронска виза?

Е-виза е официјален документ кој ви овозможува да влезете во Турција и да патувате внатре во неа. Е-визата е замена за визите добиени во турските амбасади и пристаништа за влез. По обезбедување на релевантни информации и извршување на плаќањата преку кредитна или дебитна картичка, апликантите ги добиваат своите визи по електронски пат (Mastercard, Visa или UnionPay).

ПДФ кој ја содржи вашата е-виза ќе ви биде испратен кога ќе добиете известување дека вашата апликација е успешна. На влезните пристаништа, службениците за пасошка контрола можат да ја бараат вашата е-виза во нивниот систем.

Меѓутоа, во случај нивниот систем да не успее, треба да имате со вас мека копија (таблет компјутер, паметен телефон итн.) или физичка копија од вашата е-виза. Како и со сите други визи, турските службеници на влезните точки го задржуваат овластувањето да му одбијат влез на носител на е-виза без оправдување.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Најпознат по своите живописни плажи, Аланија е град кој е покриен со песочни ленти и нанижан долж соседниот брег. Ако сакате да поминете опуштен одмор во некое егзотично одморалиште, сигурно ќе го најдете најдоброто место во Аланија! Од јуни до август, ова место останува преполно со северноевропски туристи. Дознајте повеќе на Посета на Аланија со турска виза преку Интернет

Дали на патникот со крстарење му треба виза за Турција?

Странските посетители во Турција треба или да го пополнат барањето за е-виза или електронско овластување за патување. Жителите на многу нации мора да посетат амбасада или конзулат за да добијат виза за влез во Турција. Туристот може да аплицира за е-виза за Турција со пополнување на онлајн формулар кој трае само неколку минути. Апликантите треба да бидат свесни дека обработката на нивните турски апликации за е-виза може да потрае до 24 часа.

Патниците кои сакаат итна турска е-виза можат да аплицираат за приоритетната услуга, која гарантира време на обработка од 1 час. Е-визата за Турција е достапна за граѓани од над 90 земји. Повеќето националности бараат пасош со важност од најмалку 5 месеци додека ја посетуваат Турција. Граѓаните на повеќе од 100 нации се ослободени од барањето за виза во амбасада или конзулат. Наместо тоа, поединците можат да добијат електронска виза за Турција користејќи онлајн метод.

Услови за влез во Турција: Дали на патникот со крстарење му е потребна виза?

Турција бара виза за посетители од неколку земји. Електронска виза за Турција е достапна за граѓани од над 90 земји: Апликантите за Турција eVisa не треба да одат во амбасада или конзулат.

Во зависност од нивната земја, туристите кои ги исполнуваат условите за е-виза добиваат еднократни или повеќекратни визи. eVisa ви овозможува да останете помеѓу 30 и 90 дена.

На некои земји им е одобрен безвизен влез во Турција за кратко време. Повеќето граѓани на ЕУ добиваат безвизен влез до 90 дена. Руските државјани можат да останат до 60 дена без виза, додека посетителите од Тајланд и Костарика можат да останат до 30 дена.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Џамиите во Турција се многу повеќе од само сала за молитва. Тие се потпис на богатата култура на местото и остаток од големите империи кои владееле овде. За да го вкусите богатството на Турција, погрижете се да ги посетите џамиите на вашето следно патување. Дознајте повеќе на Туристички водич до најубавите џамии во Турција

Која земја е подобна за турска е-виза како патници со крстарење?

Странските патници кои ја посетуваат Турција се поделени во три групи врз основа на нивната земја. Следната табела ги наведува условите за виза за различни нации.

Турција евиза со повеќекратни записи -

Патниците од следните земји можат да добијат повеќекратна виза за Турција доколку ги исполнуваат другите услови за еВиза за Турција. Во Турција им е дозволено да престојуваат до 90 дена, со неколку исклучоци.

Антигва-Барбуда

Ерменија

Австралија

Бахамите

Барбадос

Канада

Кина

Доминика

Доминиканска Република

Гренада

Хаити

Хонг Конг БНО

Јамајка

Кувајт

Малдиви

Маурициус

Оман

Св Луција

Свети Винсент и Гренадини

Саудиска Арабија

Јужна Африка

Тајван

Обединети Арапски Емирати

Соединетите Американски Држави

Турција виза со само еден влез -

ЕВиза за Турција со еден влез е достапна за имателите на пасоши од следните земји. Имаат ограничување за престој во Турција од 30 дена.

Авганистан

Алжир

Ангола

Бахреин

Бангладеш

Бенин

Бутан

Боцвана

Буркина Фасо

Бурунди

Камбоџа

Камерун

Зелено'ртски Острови

Централна Африканска Република

Чад

Коморите

Брегот на Слоновата Коска

Демократска Република Конго

Џибути

Источен Тимор

Египет

Екваторска Гвинеја

Еритреја

Етиопија

Фиџи

Гамбија

Габон

Гана

Гвинеја

Гвинеја-Бисао

Администрација на кипарските Грци

Индија

Ирак

Кенија

Лесото

Либерија

Либија

Мадагаскар

Малави

mali

Мавританија

Мексико

Мозамбик

Намибија

Непал

Нигер

Нигерија

Пакистан

Палестинска територија

Филипини

Република Конго

Руанда

Сао Томе и Принсипе

Сенегал

Сиера Леоне

Соломонови Острови

Сомалија

Шри Ланка

Судан

Суринам

Свазиленд

Танзанија

Того

Уганда

Вануату

Виетнам

Јемен

Замбија

Зимбабве

Посебни услови важат за еВиза за Турција.

Нации без визи -

Следниве националности се ослободени од барање виза за влез во Турција:

Сите граѓани на ЕУ

Бразил

Чиле

Јапонија

Нов Зеланд

Русија

Швајцарија

Обединето Кралство

Во зависност од националноста, безвизните патувања се движат од 30 до 90 дена на секои 180-дневен период.

Само туристички активности се овластени без виза; сите други цели на посета бараат стекнување на соодветна дозвола за влез.

Националности кои не се квалификуваат за еВиза во Турција 

Сопствениците на пасоши на овие нации не можат да аплицираат за виза за Турција преку Интернет. Тие мора да аплицираат за конвенционална виза преку дипломатска функција бидејќи не одговараат на барањата за подобност за еВиза за Турција:

Куба

Гвајана

Кирибати

Лаос

Маршалските Острови

Микронезија

Мјанмар

науру

Северна Кореја

Папуа Нова Гвинеја

Самоа

Јужен Судан

Сирија

Тонга

Тувалу

За да закажат термин за виза, патниците од овие нации треба да контактираат со турскиот конзулат или амбасадата што е најблиску до нив.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Покрај градините, Истанбул има многу повеќе да понуди, дознајте за нив истражување на туристички атракции во Истанбул.

Кои се барањата за Evisa за патниците со крстарење?

Странците од земјите кои се квалификуваат за виза за еднократно влегување мора да исполнат еден или повеќе од следниве барања за еВиза за Турција:

● Потребна е валидна Шенген виза или дозвола за престој од Ирска, Обединетото Кралство или САД. Не се прифаќаат електронски визи или дозволи за престој.

● Патувајте со авиокомпанија одобрена од турското Министерство за надворешни работи.

● Направете резервација во хотел.

● Имајте доказ за доволно финансиски средства (50 долари дневно)

● Мора да се проверат сите прописи за матичната земја на патникот.

● Националности на кои не им е потребна виза за влез во Турција

● Не е потребна виза за сите меѓународни посетители во Турција. За ограничен период, посетителите од одредени земји можат да влезат без виза.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Странските државјани кои сакаат да патуваат во Турција за туристички или деловни цели мора или да аплицираат за редовна или традиционална виза или за електронско патување овластување наречено Турција е-виза. Дознајте повеќе на Подобни земји за е-виза за Турција

Што ми е потребно за да аплицирам за е-виза како патник со крстарење?

Странците кои сакаат да влезат во Турција треба да имаат пасош или патна исправа како негова замена со датум на истекување кој надминува најмалку 60 дена од „времетраењето на престојот“ на нивната виза. Тие исто така мора да имаат е-виза, ослободување од виза или дозвола за престој, согласно член 7.1б од „Законот за странци и меѓународна заштита“ бр.6458. Може да се применуваат дополнителни критериуми во зависност од вашата националност. Откако ќе ја изберете нацијата на патниот документ и датумите на патување, ќе ви бидат кажано овие барања.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Турција е полна со природни чуда и антички тајни, дознајте повеќе на Езера и подалеку - чудата на Турција.


Проверете ја вашата подобност за виза за Турција и аплицирајте за е-виза за Турција 72 часа пред вашиот лет. Американски граѓани, Австралиски граѓани, Кинески граѓани, Канадски граѓани, Граѓани од Јужна Африка, Државјани на Мексико, и Емирати (граѓани на ОАЕ), може да аплицира онлајн за електронска виза за Турција. Доколку ви треба каква било помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте со нас Помошник за виза за Турција за поддршка и водство.