Мора да ги посетите туристичките атракции во Измир, Турција

Измир Измир

Сместен на неверојатниот централен егејски брег на Турција, во западниот дел на Турција, прекрасниот град на град Измир е трет по големина град во Турција.

Сместено на зашеметување на Турција Централниот брег на Егејското Море, Во западниот дел на Турција, прекрасниот метрополитен град Измир е трет по големина град во Турција по Истанбул и Анкара. Историски познат како Смирна, тоа е едно од најголемите пристаништа и најстарите населби во Средоземно Море регион кој се чини дека е изграден со бавно темпо и тивкото лазурно море може да го привлече целото внимание во Измир.  

Измир може да се пофали со многу фасцинантни локалитети на културно и археолошко наследство со повеќе од 3000 години урбана историја, прекрасна крајбрежна клима, можности на отворено и уникатни локални вкусови за посетителите да ги истражуваат. Шеталиштата обложени со дланки што го обложуваат заливот може да направат посетителите да се чувствуваат како да се во амбиент кој е спој на Лос Анџелес и западноевропски град. Измир се нарекува и како најмногу Западно ориентиран турски град поради неговиот модерен и добро развиен комерцијален и индустриски центар, згради со стаклена предница итн. 

Измир е исто така еден од главните центри за извоз на неколку земјоделски и индустриски производи од неговото пристаниште. Посетителите можат да се занимаваат со голем број водени спортови и активности како што се едрење, риболов, нуркање, сурфање и сл. во водите на Егејското Море. Неговата кујна со многу маслиново масло, разни билки и морски плодови е една од уникатните карактеристики на Измир. Турција доживува медитеранска клима со топли и суви лета, благ студ и дожд во зима. Шармот на секоја од туристичките атракции на Измир го направи идеална дестинација за туристите и ако сакате да се забавувате со локалното население или да патувате назад во времето на античките споменици или едноставно да се опуштите на живописни локации со чаша турско вино во рака. , треба да го испланирате вашето патување до Измир со помош на нашата листа на места што мора да ги посетите во Измир.

Турска е-виза или Турска виза преку Интернет е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Турција во период до 90 дена. Владата на Турција препорачува дека меѓународните посетители мора да аплицираат за а Виза за Турција преку Интернет најмалку три дена пред да ја посетите Турција. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза за Турција за неколку минути. Процес на апликација за виза за Турција е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Измирска Агора

Измир Агора Измирска Агора

Измирска Агора, познат и како Агора на Смирна, е античко римско место сместено помеѓу улиците на пазарот Кемералти и ридот на Измир. "Сега“ беше името за „Јавно собирно место, градски плоштад, чаршија или пазар“ во антички грчки град каде што се случиле општествени настани. Измирска Агора е музеј на отворено лоциран во Намазагах населба која им овозможува на посетителите да се восхитуваат на остатоците од античкиот римски град на егејскиот брег на Анадолија која порано била позната како Смирна. 

Смирнската агора е правоаголна зграда која има широк двор во средината и галерии опкружени со колони, внатре во кои урнатините на овој римско-грчки пазар ги враќаат посетителите во историските денови кога Измир Агора била исклучително популарна станица на свилата. Патот. Опкружена со станбени населби на рид, раздвижени пазарни улици и високи комерцијални згради, Измир Агора нуди поглед на осумдесет и петгодишната историја на ова место. Изградено од Грците во 4 век п.н.е., местото било уништено во 178 година од н.е. од земјотрес, а подоцна било реновирано по наредба на Римски император Маркус Аврелиј. 

Наречен А. Светско наследство на УНЕСКО, таа е една од единствените агори во светот изградени во денешниот голем град, со трислојна структура, базилики, сè уште стоечки мермерни столбови, сводови и антички графити кои даваат увид во тоа како изгледала римската чаршија на повеќе нивоа. како во минатото. Во сегашниот музеј можат да се видат античките водни канали под сводовите, изградени од Римјаните, кои се уште се во функција. 

Реконструираниот Портата Фаустина, Коринтските колонади, статуите на античките грчки богови и божици се привлечни, а засводените комори се подеднакво привлечни. Заедно со остатоците од античкиот град, на работ на агората може да се најдат и остатоци од муслимански гробишта. Ова историско и архитектонско богатство во Измир дефинитивно ќе биде визуелно задоволство за љубителите на историјата.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Покрај градините, Истанбул има многу повеќе да понуди, дознајте за нив истражување на туристички атракции во Истанбул.

Плоштадот Конак и Саат-кулата

Саат-кула Измир Саат кула во Измир

Традиционалниот плоштад Конак, дизајниран од Густав Ајфел, е фреквентен плоштад кој се наоѓа помеѓу популарната чаршија и брегот на центарот на градот. Се наоѓа во јужниот крај на Авенија Ататурк во замок област на Измир, ова место неодамна е претворено во трговски центар и делува како заедничко место за состаноци за локалното население, како и за туристите. Добро е поврзан со автобуси, трамвајски системи и урбани фериботи и исто така е влез во старата чаршија. Опкружен е со познати владини згради како што се Гувернерството на провинцијата Измир, Градското собрание на градската општина Измир, итн. и исто така има некои од најдобрите кафулиња и ресторани. Културниот центар на Универзитетот Еге се наоѓа на јужниот крај на плоштадот кој вклучува опера, музичка академија и музеј на модерна уметност. Палмите и брегот му даваат на областа изразито медитеранско чувство, а шетањето околу плоштадот Конак, глетките и звуците на блиските раздвижени кафулиња, ресторани и продавници е пријатно искуство. Во него се сместени некои од најпознатите атракции како што е прекрасната џамија Конак Јали; сепак, најзначајната атракција е Саат кула Конак среде плоштадот Конак. 

Сместена во центарот на Измир, иконската Саат-кула Измир била изградена во 1901 година како почит на Абдулхамид II, султанот на Отоманската империја, со цел да ја испочитува неговата дваесет и петта година од владеењето и се смета за истакнато обележје на градот. Фактот дека четирите часовници на надворешните површини на кулата биле подарок од Германскиот император Вилхелм II додава на историското значење на кулата. Оваа 25 метри висока кула, дизајнирана од Левантинскиот француски архитект Рејмонд Шарл Пер, ги има отоманските архитектонски карактеристики и е украсен во традиционален и уникатен стил кој привлекува туристи од целиот свет. Околу основата на кулата во кружна шема се поставени и четири фонтани со три чешми за вода, а столбовите се инспирирани од мавритански дизајни. Оваа историска Саат-кула треба да биде на вашата листа на места за истражување во Измир.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Познати турски слатки и задоволства

Кемералтимаркет Пазар Кемералти

Пазарот Кемералти е стара чаршија која датира од т.е седумнаесеттиот век се протега од Плоштад Конак до античка Агора и се смета за еден од најважните трговски центри во градот. Се наоѓа по кривата на историскиот Улица Анафарталар, овој пешачки центар на Измир е прекрасно место со многу луѓе, прекрасни мириси и вкусови кои доаѓаат од сите страни. Оваа раздвижена чаршија е дом на ресторани, продавници, џамии, занаетчиски работилници, чајни градини, кафулиња и синагоги. За разлика од другите пазари во светот, во оваа чаршија пазарџиите се смешкаат и со задоволство разговараат со посетителите освен што ги канат да ги прегледаат нивните производи. Тоа е едно од најомилените места за шопинг и за туристите и за локалните жители да купат се и сешто под сонцето по буџетски цени. 

Мноштвото продавници нудат локални ракотворби, накит, кожни производи, керамика, облека и други вредни стоки. Ова е совршено место за туристите да купат ексклузивни сувенири и подароци за своите најблиски. Во чаршијата се наоѓа и најголемата џамија во градот, Хисар Ќами кој ги воодушевува посетителите со прекрасните сини и златни мотиви. Ако се чувствувате уморни, тогаш можете да ги посетите скриените дворови, историските места за богослужба и големите каравансараи за да се одморите и закрепнете. Можете исто така да се одморите во едно од бројните кафулиња и ресторани, помеѓу Хисарска џамија и Кизларагаси Хан чаршија, кои го служат познатото турско кафе во градот заедно со други задоволства. Ако сте љубител на шопинг кој ужива во метежот и муабетот на прометниот пазар, тогаш не треба да ја пропуштите оваа атракција во Измир која гарантирано ќе ги воодушеви шопингхоличарите со своите бои, добрите и прекрасните зделки.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Турција е полна со природни чуда и антички тајни, дознајте повеќе на Езера и пошироко - Чудата на Турција.

Парк за диви животни во Измир

Izmir Wildlife Park Парк за диви животни во Измир

Распространета на 4,25,000 квадратни метри површина, на Измир Паркот на дивиот свет е едно од најдобрите места за посета во Измир за љубителите на дивиот свет, како и за љубителите на природата. Основана во 2008 година од Општина Измир, овој парк е еден од најголемите европски паркови за природни диви животни и е опкружен со бујни зелени дрвја, прекрасни цвеќиња и пријатно езерце што го прави одлично место за пикник и прекрасно одморање за викенд за деца, како и за возрасни. Присуството на најретките видови птици, тропски животни и ретка флора го прават примамливо место. За разлика од другите зоолошки градини, животните не се затворени во кафез и можат слободно да талкаат во нивното природно живеалиште. Областа за слободно скитање на паркот е дом на над 1200 диви и питоми животни од приближно 120 различни видови, вклучувајќи цицачи, птици, влекачи и загрозени видови. 

Широкиот опсег на животни кои живеат во прекрасно дизајнираните паркови вклучуваат птици од шумите на Африка, зебри, црвен елен, волк, тигри, лавови, мечки, нилски коњ, африкански антилопи, камили, мајмуни, ноеви, азиски слон, хиени меѓу многу други. Во тропскиот центар има и крокодили, инсекти и змии. Има посебна градина за децата да јаваат коњи, а има и рекреативни места за родителите да уживаат во паркот заедно со своите деца. Ако сакате да се поврзете со животните и птиците и да ја прифатите природата, мора да го посетите паркот за диви животни во Измир и да бидете сведоци на величествените терени и фасцинантните животни додека го поминуваат нивниот секојдневен живот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Видови е-визи за Турција

Cица

Cица Cица

Кордон е прекрасен море крајбрежје во црвено знаме четвртина од Измир што се протега од Пристаништето Конак до фреквентниот плоштад на Конак Мејдани, исто така познат како Плоштад Конак. Тоа е големо и приближно 5 километри долго крајбрежје кое е секогаш живо и колоритно во секое време од денот. Пешачките патеки на ова место преполни со барови, кафулиња и ресторани на неговиот источен раб им овозможуваат на посетителите да одат по широките патишта и да го пијат познатото турско кафе или пиво во едно од уличните кафулиња додека го гледаат совршениот поглед на зајдисонце. Можете да уживате во панорамата на ова крајбрежје додека седите на клупа и го впивате благиот мирис на морето. Широк спектар на музеи сместени овде како што се Музејот Ататурк, Аркас уметнички центар, итн ја раскажуваат приказната за богатата историја на Измир. Постојат и велосипеди достапни за изнајмување бидејќи возењето велосипед за да имате живописно патување низ ова шеталиште покрај морето е одлична идеја. Благодарение на бројните историски добра, неговата единствена култура и живиот урбан живот, привлекува голем број патници среде денот. Ова иконо шеталиште на брегот на морето го прави одлично место за одмор и радосно време со вашите пријатели и семејството. 

Алачати

Алачати Алачати

Се наоѓа на Полуостровот Чешме во Турција, градот на плажата Алакати, на околу 1 час од градот Измир, е мал град со опуштена атмосфера. Овој шармантен град е скриен скапоцен камен со кој може да се пофали архитектура, лозја и ветерници. Тоа е еклектичен спој на сите работи од старата школа и луксузот. Богатата историја на Алакати е резултат на неговото грчко минато и е прогласена за историска локација во 2005 година. Традиционалните грчки камени куќи, тесни улички, винтиџ бутици, кафулиња и ресторани направи да се чувствувате како да сте на мал грчки остров со совршена слика. Опкружен е со плажи и тони клубови на плажа што го прават хип место за дружење во топлите летни ноќи. Алакати е раздвижена со активност почнувајќи од пролетта, бидејќи е домаќин на илјадници туристи од целиот свет во мали камени куќички претворени во бутик хотели. Овие бутик хотели се убаво опремени и доволно пријатни за патниците кои бегаат од метежот и вревата на градскиот живот.

Храната е уживање во Алакати со ресторани кои служат свежа морска храна и јадења подготвени со специјални билки, заедно со модерни коктел барови кои служат вкусни мохито и вино од светска класа. Поради силниот ветер, спортскиот центар во Марина Алакати на југ е една од популарните атракции на градот за сурфање на ветер и сурфање со змејови. Ако сакате да талкате низ калдрмата со бугенвили и да ги погледнете шарените згради, тогаш што чекате? Упатете се кон Алакати.


Проверете ја вашата подобност за виза за Турција и аплицирајте за е-виза за Турција 72 часа пред вашиот лет. Американски граѓани, Австралиски граѓани, Кинески граѓани, Канадски граѓани, Граѓани од Јужна Африка, Државјани на Мексико, и Емирати (граѓани на ОАЕ), може да аплицира онлајн за електронска виза за Турција. Доколку ви треба каква било помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте со нас Помошник за виза за Турција за поддршка и водство.