Најдобри работи што треба да се направат во Анкара - главен град на Турција

Анкара е сигурно место што треба да се посети кога патувате во Турција и е многу повеќе од модерен град. Анкара е добро позната по своите музеи и антички локалитети.

На патување во Турција, гледајќи подалеку од познатите градови и места, го наоѓаме градот Анкара, кој иако е главен град често е место што лесно може да го прескокне од маршрутата за патување во Турција. 

Ако сте во историјата на местото или не, музеите и античките локалитети во градот сепак би биле изненадувачки и би можеле да ја запалат таа искра за да дознаете повеќе за начините на Римјаните и древниот народ на Анадолија. 

Многу повеќе од модерен град, Анкара е сигурно место што треба да се посети кога патувате во земјата, така што сеќавањето на патувањето во Турција не е ограничено на познати места кои веројатно веќе ги знаеме од некоја објава на Инстаграм, туку е повеќе патување. тоа едноставно би покажало помалку познато, но попрекрасно лице на земјата.

Турска е-виза или Турска виза преку Интернет е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Турција во период до 90 дена. Владата на Турција препорачува дека меѓународните посетители мора да аплицираат за а Виза за Турција преку Интернет најмалку три дена пред да ја посетите Турција. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза за Турција за неколку минути. Процес на апликација за виза за Турција е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Музеи и мавзолеи

Музеј на анадолски цивилизации Музеј на анадолски цивилизации

Место кое може да се смета како единствена причина за посета на Анкара е музеј на анадолските цивилизации лоциран на јужната страна на замокот Анкара од 8 век п.н.е., исполнет со неверојатни артефакти кои датираат од 8000 година п.н.е. од населбата Каталхојук од Јужна Анадолија. 

Музејот содржи збирка ѕидни слики и скулптури стари илјадници години. Прошетката низ музејот ќе го одведе посетителот на патување низ цивилизациите од асирските трговски колонии до 1200 година п.н.е. Период на Хетитите и на крајот завршувајќи со артефакти од римскиот и византискиот период со збирки од накит, украсни садови, монети и статуи, кои ја раскажуваат големата приказна за нивното време.

Аниткабир, мавзолејот на Ататурк, популарно познат како основач на модерна Турција, е една од најпосетуваните атракции во главниот град на Турција. 

Со неверојатна употреба на мермер во неговиот развој, музејот во рамките на споменикот е центриран околу војната за независност на земјата што резултираше со раѓањето на модерна Турција и доаѓа со поглед на градот Анкара од локација на врвот на ридот. За прв пат посетителите на земјата, ова може да биде едно од добрите места за почеток на истражување во главниот град.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Покрај градините, Истанбул има многу повеќе да понуди, дознајте за нив истражување на туристички атракции во Истанбул.

Прошетка покрај замокот

Пармак Каписи Градина со ѕидови во отомански стил

Атрактивна област во провинцијата Денизли во Западна Анадолија, селскиот град Кале бил под византиска власт до 12 век. Селото е познато по одгледувањето пиперки и го слави своето изобилство со годишниот фестивал на бербата на пиперките. 

Село изградено околу градби стари со векови и свој фестивал на пиперката, добрата, чудна мешавина на работи во Анкара штотуку стана подобра.

Областа е дом на споменици од византиската ера со улички и улици со калдрма и многу од зградите кои се реставрирани во последно време. Една прошетка низ Пармак Каписи ќе ве одведе до некои одлични продавници за сувенири со традиционални занаети, антикварници и кафулиња на патот. 

Прочитајте за видови на е-виза за Турција

Урнатини од римската ера

Римска ера Римска ера

Градскиот Најпознатите урнатини од римскиот период ги вклучуваат Храмот на Август и Рим, изградена околу 20-25 година од нашата ера кога римскиот император Октавион Август почнал да го шири владеењето низ Централна Анадолија. Иако денес стои само со двата ѕида и вратата, местото сè уште изгледа привлечно во комуникацијата со својата историја од римско време. 

Латинските и грчките натписи на ѕидовите сè уште можат да бидат видливи раскажувајќи за достигнувањата и славите на Август, нешто што во тоа време било впишано на многу римски храмови. Храмот е одлично место за љубителите на историјата, или ако сте патник кој сака да помине дополнително време во градот, неколку минути на оваа локација би можело да биде вредно за времето. 

Римските бањи во Анкара се уште една историска локација од римската ера, сега претворен во јавен музеј на отворено. Античкиот бањски комплекс е откриен во периодот околу 1937-44 година и е една од добро сочуваните градби во тоа време. 

Изграден од царот Каракала во 3 век од нашата ера, кога градот бил познат по името Анкира, е место изградено во согласност со римската култура на градење Терми, кои биле еден вид јавно-приватни капацитети за капење. 

Бањите биле изградени во чест на Асклепиј, богот на медицината, со структура изградена околу главните простории со топли, ладни и топли бањи. Музејот е доста добро развиен како туристичко место и има одлични детали зачувани од историјата.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Турција е полна со природни чуда и антички тајни, дознајте повеќе на Езера и пошироко - Чудата на Турција.

Анкара опера

Операта во Анкара е најголемата од трите оперски места во Анкара, Турција. Местото служи и како театарско место за турските државни театри. 

Ова е едно место за следење на настапите во живо Турски државен балет, Турска државна опера и Театарските групи освен што се едно од местата каде се одржуваат локални фестивали, класични концерти и музички вечери, нешто што само ќе додаде повеќе шарм на посетата на градот.

Ако Турција за вас значеше Истанбул, време е да погледнете на страната за која некој може да зажали што не ја посетил, со оглед на одличната мешавина на нешта за истражување во Анкара и добрите места што може да се посетат дури и за многу краток временски период.

Прочитајте за земји кои ги исполнуваат условите за е-виза за Турција


Проверете ја вашата подобност за виза за Турција и аплицирајте за е-виза за Турција 72 часа пред вашиот лет. Американски граѓани, Австралиски граѓани, Кинески граѓани, Канадски граѓани, Граѓани од Јужна Африка, Државјани на Мексико, и Емирати (граѓани на ОАЕ), може да аплицира онлајн за електронска виза за Турција. Доколку ви треба каква било помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте со нас Помошник за виза за Турција за поддршка и водство.