Познати турски слатки и задоволства

Додека Турција е позната по својата богата култура, земјата исто така содржи некои од најдобро чуваните тајни на десертите кои се чиста амброзија за сетилата.

Во светиот месец Рамазан, со глетката на новата полумесечина на небото од лаванда, семејствата се собираат заедно да се поздрават и вкусот на најслаткиот шеќер се чувствува посладок. 

Крајот на светиот месец во Турција е познат и како шеќерен празник бидејќи десертите и слатките се вообичаена практика за поздравување на гостите за да го одбележат празникот Бајрам.

Позната по мешавината на вкусови и здравствени придобивки, медитеранската исхрана главно се состои од традиционална храна од 19 век. Исто така, се вели дека можете да истражите половина од Блискиот Исток преку неговите вкусови. 

Едниот начин е да нарачате од медитерански ресторан во немедитеранска земја, додека другиот начин би можело да биде запознавање со егзотични состојки од регионот додека ги дегустирате во нивната најоригинална форма.

Дозволете ни да тргнеме на ова слатко патување низ Турција додека ги вкусуваме вкусовите низ нашите мисли додека ги визуелизираме прекрасните вкусови на Блискиот Исток.

Турска е-виза или Турска виза преку Интернет е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Турција во период до 90 дена. Владата на Турција препорачува дека меѓународните посетители мора да аплицираат за а Виза за Турција преку Интернет најмалку три дена пред да ја посетите Турција. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза за Турција за неколку минути. Процес на апликација за виза за Турција е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Turkey Visa Online им овозможува на посетителите од земјите што ги исполнуваат условите за виза да аплицираат за виза за Турција за бизнис, состаноци, туризам, посета на семејството или за медицински цели. Турција Visa Online важи 180 дена од датумот на издавање. Оваа електронска виза или еВиза Турција важи за повеќекратни влезови во Турција. Условот за подобност за Турција Visa Online е важечки пасош што не истекува 6 месеци, адреса на е-пошта и валидна дебитна/кредитна картичка или сметка на Paypal. За понатамошни појаснувања, контактирајте го Help Desk за виза за Турција.

Повеќе од локум

/познати-турски-слатки-и-подароци

Турски локум

Покрај едноставните вкусови за уста како баклавата, која е исто така национален десерт на Турција, најдоброто од традиционалните продавници може да се истражат во Истанбул за оние кои бараат автентичен вкус. Слатки едноставно како турски пудинг од ориз се подготвуваат со многу генерации од локалните продавници низ Истанбул. 

Така, додека се шетате низ Големата чаршија во Истанбул, најголемиот покриен пазар во светот и познат и како првиот трговски центар во светот, подгответе се да бидете сведоци на океанот од шарени бонбони украсени покрај синџирот продавници кои ги пречекуваат посетителите, а да не зборуваме за илјадниците на други продавници кои продаваат се што може да се замисли да се купи како сувенир.

Додека локум, кој на традиционален јазик се нарекува и локум, е познат низ целиот свет по своето богатство, Турција е дом на уште послатки пронајдоци од овие асортимани на слатки обложени со вкусови. 

Десерти едноставни како турски згрутчена павлака со пудинг од леб дури и за оние кои се потребни неколку часа за да се направат и се достапни само во локалните продавници, бидејќи генерациите го прават вреди да се посети местото поради неговиот оригинален вкус. 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Покрај градините, Истанбул има многу повеќе да понуди, дознајте за нив истражување на туристички атракции во Истанбул.

Зелена и слатка

Чај од билки

Чај од билки

Шеќерот и здравјето можеби не се најдобри пријатели, но што се случува кога има свежина на билки што дава двојна корист од вкусот со добро здравје?

Многу локални чаршии во Истанбул се полни со продавачи кои продаваат слатки од различни текстури кои се познати и меѓу локалното население и меѓу туристите. Постојат различни билни пијалоци кои биле популарни уште од времето на Османлиите и сè уште доаѓаат во различни вкусови. Во Турција, билен чај обично се користи за медицински цели со вкусови кои доаѓаат од низа цвеќиња и овошја.

Само затоа што знаењето може да биде забавно, Турција е дом и на првата фабрика за зелен сладолед во светот. Фабриката за сладолед во земјава се базира на користење алтернативни извори на енергија за производство. Иако сладоледот што излегува од него може да биде само обичен вкус!

Овој нетоплив сладолед

Сладолед

Сладолед

Веројатно нема да има дел од светот што не би бил запознаен со терминот сладолед, но она што е познато за турскиот сладолед е неговата уникатна текстура, нешто многу поразлично од онаа што се наоѓа во западните култури. 

Состојката што се користи во неговата подготовка го прави да изгледа како отпорен на топлина по природа, што во повеќето случаи би барало лажица за да се конзумира залак поради неговата џвакање.

Дондрума, или сладоледот Марас на турски, е многу погуст и џвакачки од обичниот сладолед што се наоѓа на друго место. поради тоа што е направен од сувото грозје добиено од дрвото мастика. 

Поради својата нетоплива текстура, на уникатен начин се служи и од продавачите низ Истанбул. Погрижете се да го земете вашиот сладолед пред да се стопи или не, бидејќи вашиот продавач можеби нема лесно да ви даде.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Турција е полна со природни чуда и антички тајни, дознајте повеќе на Езера и подалеку - чудата на Турција.

Тајни плодови

Тајни плодови

Тајни плодови

Медитеранската исхрана е преполна со овошја од регионот кои се консумираат како салати и како главни јадења. Некои од суровите овошја во регионот вклучуваат круши, дињи и праски, кои иако се достапни на други места, но јадењето добра медитеранска овошна салата на трпеза покрај морето сигурно би било толку освежувачко како што звучи. 

Во Турција има дури 70 сорти на овошје, а некои од нив се многу помалку користени на друго место. Дуњата, едно од егзотичните овошја во регионот, е нешто што наликува на јаболко и круша и е позната по својата убава арома.

Покрај многуте овошја поради нивната непренослива природа, во нивната матична земја можеа да се најдат по нивниот вкус. Како и случајот со смокви кои се сметаат за едно од најдобрите плодови на Турција.

Видете овде за Турција виза за американски државјани, и повеќе информации овде за Типови визи на Турција.

Малата Света Софија

Малата Света Софија

Малата Света Софија

Додека големата сестра на овој антички споменик се наоѓа на само неколку минути од оваа локација, оваа вековна црква претворена џамија, позната и како Мала Света Софија, е затскриено мало место покрај Мраморното море, со многу мали продавници и пазари покрај себе. . 

Чекај! нели зборувавме само за слатки? 

Трабазон, градот дом на овој вековен споменик, има голем број продавници лоцирани на главниот плоштад со чајна градина во центарот што го прави убаво место за да поминете некое време во тишина додека сте сведоци на мирната страна на Истанбул.

За какво било појаснување, контактирајте ја поддршката за корисници на Турција Visa./turkey-visa-online-helpdesk

За добро срце

Датуми

Датуми

Во медитеренскиот регион на Турција, палмите од урми се вообичаена глетка каде што плодовите се изложени многу на арапското сонце.

Во остатокот од светот, урмите би можеле да бидат ограничени на суво овошје, додека на Блискиот Исток овошјето се подготвува во различни форми на десерти, нешто што може да се истражи само додека се патува низ турските чаршии. Најслаткиот дел по кој е познато ова овошје е традицијата на прекинување на светиот месец на постот со првиот залак урми. 

На арапски се вели дека тој што има здравје има надеж и кој има надеж има се. Кој подобар начин да барате здравје кога сте во друштво на добри состаноци од Блискиот Исток? 

Обичните датуми во пакети би можеле да бидат многу поразлични од оние што се наоѓаат во овој регион. Така, при вашата следна посета на оваа земја, не заборавајте да добиете добар поздрав со датуми со турски чај. 

Бидејќи сладоста на најслаткиот шеќер станува кисела пред овие медитерански задоволства, сигурно би било поинакво искуство да се добие неоткриен вкус во оваа земја на Блискиот Исток. 

И кој знае, со следната посета на Истанбул ќе бидете сигурни каде да ја најдете најслатката страна на Турција.

Проверете ја вашата подобност за виза за Турција и аплицирајте за е-виза за Турција 72 часа пред вашиот лет. Американски граѓани, Австралиски граѓани, Кинески граѓани, Канадски граѓани, Граѓани од Јужна Африка, Државјани на Мексико, и Емирати (граѓани на ОАЕ), може да аплицира онлајн за електронска виза за Турција. Доколку ви треба каква било помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте со нас Помошник за виза за Турција за поддршка и водство.