Патување во Турција со криминално досие

Од: Тијаша Чатерџи

Ако имате криминално минато, може да се чувствувате загрижени за посета на Турција. Можеби постојано се грижите дека може да ве запрат на граница и да не ви дозволат влез. Добрата вест е дека е екстремно малку веројатно дека ќе ве одвратат на турската граница поради криминално досие доколку сте успешни да добиете виза за Турција.

Турска е-виза или Турска виза преку Интернет е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Турција во период до 90 дена. Владата на Турција препорачува дека меѓународните посетители мора да аплицираат за а Виза за Турција преку Интернет најмалку три дена пред да ја посетите Турција. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза за Турција за неколку минути. Процес на апликација за виза за Турција е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Може ли некој со криминално досие да ја посети Турција?

Ако имате криминално минато, може да се чувствувате загрижени за посета на Турција. Можеби постојано се грижите дека може да ве запрат на граница и да не ви дозволат влез. Интернетот е полн со контрадикторни информации, што може само да ја зголеми конфузијата.

Добрата вест е дека е екстремно малку веројатно дека ќе ве одвратат на турската граница поради криминално досие доколку сте успешни да добиете виза за Турција. Релевантните органи спроведуваат истрага за позадината откако ќе ја поднесете вашата апликација за виза пред да одлучат дали да ја одобрат.

Истрагата за позадина користи безбедносни бази на податоци, па ако утврдат дека претставувате закана, ќе ви ја одбијат визата. Потребни се само неколку минути за да се пополни онлајн апликацијата за виза за Турција и таа брзо се обработува.

Дали ви е потребна виза за влез во Турција ако имате криминално досие?

Ако имате виза, владата веќе спроведе истрага за позадината и утврди дека не претставувате безбедносен ризик и затоа сте добредојдени. Сепак, за неколку националности не е потребна виза за влез во Турција.

Турција добива разузнавачки информации од нации на кои не им е потребна виза, па кога поединци влегуваат во земјата без виза, граничните службеници може да вршат проверки на позадината што може да вклучува и криминална историја.

Доколку граничниот безбедносен персонал не се распрашува за потеклото на посетителите, императив е тие да дадат точни одговори. Во повеќето случаи, не е важно ако имате криминална историја.

На луѓето кои извршиле особено сериозно кривично дело, вклучително насилство, шверц или тероризам, обично им е забранет влез. Малку е веројатно дека патниците ќе доживеат какви било проблеми на границата ако имаат помалку значајни злосторства што не резултирале со никакво затворско време (или многу малку).

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Туристите од повеќето земји во светот можат да ја посетат Турција во сегашното сценарио, и покрај пандемијата Ковид 19. Дознајте повеќе на Здравствените барања „Ковид 19“ за странски туристи кои патуваат во Турција

 

Апликација за турска виза додека имате криминално досие

Постојат неколку различни видови визи за Турција, и секоја од нив има уникатен процес на аплицирање. Турската еВиза и визата при пристигнување се двата (2) најкористени типа на туристички визи.

37 националности, вклучувајќи ги и оние од САД, Канада, ОК и Австралија, се подобни за виза при пристигнувањето. 90 различни земји во моментов можат да ја добијат еВизата, која беше воведена во 2018 година.

Туристот мора да ја пополни апликацијата и да ги плати трошоците на граница за да добие виза при пристигнувањето. На граница, апликацијата се обработува, што вклучува истрага за позадината. Помалите убедувања, уште еднаш, веројатно нема да предизвикаат проблеми.

Многу туристи избираат да аплицираат за еВиза за Турција однапред за да се смират затоа што, штом ја имате, нема да морате да се грижите кога ќе пристигнете во Турција или кога ќе ја поминете границата. Нема да ве одвратат на граница затоа што вашата еВиза е веќе прифатена.

Дополнително, eVisa е многу поефикасна од визата при пристигнување. Наместо да стојат во ред и да чекаат на граница, апликантите можат да аплицираат од удобноста на нивните домови. Сè додека апликантот има важечки пасош од една од одобрените земји и кредитна или дебитна картичка за плаќање на цената, формуларот за апликација за Турција eVisa може да се заврши за неколку минути.

Кој има право на е-виза за Турција според визната политика за Турција?

Во зависност од нивната земја на потекло, странските патници во Турција се поделени во 3 категории.

  • Нации без визи
  • Нации кои прифаќаат еВиза 
  • Налепници како доказ за барање виза

Подолу се наведени барањата за виза на различни земји.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Сакате да искусите нешто што е десет пати подобро од било кој спа одмор? Дознајте повеќе на Туристички водич за турското искуство со едрење Гулет

повеќекратна виза на Турција

Доколку посетителите од нациите споменати подолу ги исполнуваат дополнителните услови за еВиза за Турција, тие можат да добијат виза со повеќекратни влезови за Турција. Во Турција им се дозволени најмногу 90 дена, а повремено и 30 дена.

Антигва и Барбуда

Ерменија

Австралија

Бахамите

Барбадос

Бермудски

Канада

Кина

Доминика

Доминиканска Република

Гренада

Хаити

Хонг Конг БНО

Јамајка

Кувајт

Малдиви

Маурициус

Оман

Св Луција

Свети Винсент и Гренадини

Саудиска Арабија

Јужна Африка

Тајван

Обединети Арапски Емирати

Соединетите Американски Држави

Еднократна виза на Турција

Граѓаните на следните нации можат да добијат е-виза за Турција за еднократен влез. Во Турција им се дозволени најмногу 30 дена.

Алжир

Авганистан

Бахреин

Бангладеш

Бутан

Камбоџа

Зелено'ртски Острови

Источен Тимор (Тимор-Леста)

Египет

Екваторска Гвинеја

Фиџи

Администрација на кипарските Грци

Индија

Ирак

Либија

Мексико

Непал

Пакистан

Палестинска територија

Филипини

Сенегал

Соломонови Острови

Шри Ланка

Суринам

Вануату

Виетнам

Јемен

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Турската еВиза е едноставна за добивање и може да се аплицира за само неколку минути од удобноста на вашиот дом. Во зависност од националноста на апликантот, 90-дневен или 30-дневен престој во Турција може да се додели со електронска виза. Дознајте за нив на Е-виза за Турција: Која е нејзината важност?

 

Услови уникатни за еВиза за Турција

Странските државјани од одредени нации кои се квалификуваат за виза за еднократен влез мора да исполнат еден или повеќе од следниве единствени барања за еВиза за Турција:

  • Автентична виза или дозвола за престој од шенген нација, Ирска, ОК или САД. Не се прифаќаат визи и дозволи за престој издадени по електронски пат.
  • Користете авиокомпанија која е овластена од турското Министерство за надворешни работи.
  • Чувајте ја вашата хотелска резервација.
  • Поседуваат доказ за доволно финансиски средства (50 долари на ден)
  • Барањата за земјата на државјанство на патникот мора да бидат потврдени.

Националности на кои им е дозволен влез во Турција без виза

Не секој странец има потреба од виза за влез во Турција. За кратко време, посетителите од одредени нации можат да влезат без виза.

На некои националности им е дозволен влез во Турција без виза. Тие се како што следува:

Сите граѓани на ЕУ

Бразил

Чиле

Јапонија

Нов Зеланд

Русија

Швајцарија

Обединето Кралство

Во зависност од националноста, патувањата без визи може да траат од 30 до 90 дена во период од 180 дена.

Дозволени се само активности поврзани со туристи без виза; потребна е соодветна дозвола за влез за сите други посети.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Патниците треба да ги проверат барањата за виза во Туки пред да ја посетат земјата за да откријат дали им е потребен патен документ за Турција. Повеќето меѓународни државјани може да аплицираат за туристичка виза за Турција преку Интернет, што им овозможува да останат во земјата до 90 дена, дознајте повеќе на Одбивање на е-виза за Турција – Совети како да избегнете одбивање и што да направите?

Националности кои не се квалификуваат за еВиза за Турција

Граѓаните на овие нации не можат да аплицираат онлајн за турска виза. Тие мора да аплицираат за конвенционална виза преку дипломатска функција бидејќи не одговараат на условите за турска еВиза:

Куба

Гвајана

Кирибати

Лаос

Маршалските Острови

Микронезија

Мјанмар

науру

Северна Кореја

Папуа Нова Гвинеја

Самоа

Јужен Судан

Сирија

Тонга

Тувалу

За да закажат термин за виза, посетителите од овие нации треба да стапат во контакт со турската амбасада или конзулат кој е најблиску до нив.


Проверете ја вашата подобност за виза за Турција и аплицирајте за е-виза за Турција 72 часа пред вашиот лет. Американски граѓани, Австралиски граѓани, Кинески граѓани, Канадски граѓани, Граѓани од Јужна Африка, Државјани на Мексико, и Емирати (граѓани на ОАЕ), може да аплицира онлајн за електронска виза за Турција. Доколку ви треба каква било помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте со нас Помошник за виза за Турција за поддршка и водство.