Мора да ги посетите плажите во Турција

Со спектакуларни пејзажи, прекрасни џамии, палати, градови со наследство и авантура, Турција е толку енергична, шарена и надреална. И покрај тоа што Турција има многу привлечности, стотиците надреални плажи што го красат 7000 километри долгиот турски брег што ги заобиколува Егејско и Средоземно Море, се најпопуларната атракција која го прави одморот уште позабавен и примамлив за посетителот.

Нејзините природни пејзажи и крајбрежје одиграа значајна улога во богатството на земјата и може да се доживее локалната култура токму на песокот. Сите плажи се живописни и прекрасни, а најдобар начин да го видите тоа е со крстарење во сина боја. 

Со толкав број на плажи за избор, постои опција која може да им се допадне на сетилата на секој вид на патници во Турција. Анталија нуди искуство на плажа со цртичка на градскиот живот додека Патара or Плажа Сирали нудат потивко и интимно искуство кое е повеќе фокусирано на плажа.

Во текот на летните месеци, особено во јули, август и септември, Турција гледа милиони посетители како тргнуваат по нејзиниот пат, чисто за време на плажа, бидејќи времето е обично топло и суво, додека температурите на морето се топли, но пријатни, особено со морскиот ветар. Овие плажи во Турција се идеални за релаксирање, пливање, сурфање, спортови на вода и забавен ден со пријателите и семејството. Не е ни чудо што милиони луѓе доаѓаат во Турција секоја година за да ја искусат врвната мешавина на култура, историја и блаженство на плажа. Ако и вие сакате да избегате ова лето, Турција може да биде фантастична опција за вас. Можеме да гарантираме дека ќе ви биде тешко да пронајдете турска плажа што не е погодна, па затоа подготвивме листа на некои од неверојатните и разновидни плажи што ќе ве натераат да резервирате билети за кратко време. Така, крстарењето во текот на летото, истражувањето на неограничените песочни плажи обвиени со планини, потопувањето на нозете во длабоките кристално чисти сини води и сведочењето на топлите зајдисонца додека пиете освежителни пијалоци повеќе нема да ви биде сон!

Плажи во Турција Плажи во Турција

Турска е-виза или Турска виза преку Интернет е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Турција во период до 90 дена. Владата на Турција препорачува дека меѓународните посетители мора да аплицираат за а Виза за Турција преку Интернет најмалку три дена пред да ја посетите Турција. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза за Турција за неколку минути. Процес на апликација за виза за Турција е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Плажата Патара, Гелемиш

Плажа Патара Плажа Патара

Се протега по должината на брегот на Турска ривиера, плажата Патара, сместена во близина на античкиот Ликиски град Патара, се смета за рај за љубителите на природата; со издигнати варовнички врвови на Ликија се издигнуваат на север, се тркалаат, диви песочни дини и антички археолошки урнатини кои обезбедуваат живописна позадина за овој живописен дел од крајбрежјето. Оваа плажа долга 18 километри е најдолгата плажа со едно од најпрекрасните крајбрежја меѓу плажите во Турција. Неговиот мек, бел песок и мирните сини води ја прават добредојдена плажа. За да стигнат до плажата, посетителите треба да поминат низ урнатините на Патара, но добро сочуваните остатоци од стари храмови, улици и сводови создаваат совршена позадина за ова занесно тиркизно море. Ако не сакате да се дружите со толпата, ќе можете да најдете прекрасно и тивко место за приватно уживање, поради минималниот развој овде.

Оваа затскриена плажа покрај Медитеранот најмногу се посетува за слободни прошетки во песок, сончање, кајакарство, параглајдерство и нуркање и пливање, Водите овде се топли и плитки што го прави идеален за семејства со деца и одличен за нуркање. Откако ќе се уморите од пливањето, можете да ги истражите урнатините на градот Патара кој вклучува споменици како што се антички римски амфитеатар, колона обложена улица со колона и фино реставрирана булетерион, познат и како Дом на Советот. Плажата сигурно ги комбинира природата и историјата. Овој крајбрежен скапоцен камен на турската ривиера нуди совршени зајдисонца и најсвеж воздух, со мирис на бор. Исто така е дел од национален парк, богат со бујно зеленило и жив локален свет на птици. Плажата служи како заштитено место за размножување на загрозените желки со карта и по зајдисонце, Патара е забранета за луѓето што им гарантира на желките слободен домет на песок. Оваа плажа со бел песок, која се граничи со песочни дини од едната страна и тиркизно сина топла вода од другата, мора да се додаде на списокот на страствен патник како што сте вие!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Покрај градините, Истанбул има многу повеќе да понуди, дознајте за нив истражување на туристички атракции во Истанбул.

Сината лагуна, Олудениз

Сина лагуна Сина лагуна

Сместени во внатрешноста на Националниот парк Блустоун, со Планините Бабадаг во позадина, плажата Blue Lagoon се смета за една од најубавите плажи во Турција со богат морски свет и широк спектар на борови дрвја. Овој прекрасен дел од песок во Алудениз се наоѓа таму каде што на Егејското Море се совпаѓа со Медитеранот. Мекиот бел песок, тиркизните и аквамарин нијанси на неговите води и бујното зеленило на издигнатите планини го прават златото за фотографија. Туристите можат да се нурнат во живата вода на лагуната, која е одвоена од главната плажа со тесен канал и песочна лента, за неколку часа да се одморат покрај морето. Мирисите на флората на полуостровот која вклучува Миртл, Лорел, Тамарис и Бор ја обвива плажата. Посетителите уживаат во лежењето во топла и плитка вода, што го прави идеален за семејствата вклучувајќи ги и децата да си играат безбедно. 

Плажата Blue Lagoon беше скриен скапоцен камен до раните 80-ти, познат само на хипиците и туристите во ранци, но сега е добро развиен со барови, ресторани и многу други активности, што ја прави популарна атракција за сите видови туристи. Тоа е едно од врвните места во цела Европа за параглајдерство бидејќи планината Бабадаг обезбедува совршена рампа за лансирање на стотици илјади ентузијасти за параглајдерство.  Параглајдерство од блиските планини и уживањето во панорамскиот воздушен поглед на лагуната одозгора се најпопуларните занимации за љубителите на авантура заедно со нуркање и нуркање. Плажата е исто така полна со некои од најдобрите барови и кафулиња каде што можете да ги земете најдобрите пијалоци и храна. Затоа, резервирајте ги вашите билети и поздравете се на една од најпрекрасните плажи во источниот Медитеран!

Прочитајте повеќе за Виза за Турција за австралиски државјани

Плажа Клеопатра, Аланија

Плажа Клеопатра Плажа Клеопатра

Плажата Клеопатра, која се наоѓа веднаш во центарот на градот на Alanya, во подножјето на нејзината икона средновековна тврдина, замокот Аланија привлекува посетители од целиот свет од сите вистински причини. Ова име од 2.5 километри од ситен песок со златно жолта боја го должи Кралицата Клеопатра, последната хеленистичка кралица на древниот Египет, за кој се верува дека се заљубил во прекрасниот залив додека пловел над медитеранскиот регион. Совршениот спој на модерни нијанси и опуштено опкружување го прави совршено место за ентузијастите на плажата да уживаат во песокот, сонцето и живописната убавина. Бујната медитеранска флора која вклучува маслинови градини, борови шуми и плантажи со палми додадете ја убавината на местото. Посетителите можат да бидат сведоци на фотогенични глетки, да го впијат прекрасниот песочен тепих и да ги спуштат нозете во чистата лагуна како огледало за да ги подмладат умот и душата. Сепак, не смеете да земете ништо од песокот со себе бидејќи е заштитен. 

Оваа беспрекорно чиста плажа е обложена со живописна патека со лежалки, шезлонги и различни продавници, кафулиња и ресторани, кои служат турски и интернационални јадења, долж делот на плажата за релаксирачка патека и нејзиниот плиток, топол, проѕирен Медитеран водите се идеални за пливање и спортови на вода. Со некои прилично големи бранови, посетителите можат да се впуштат во возбудливи водени спортови како сурфање, нуркање, рафтинг и параглајдерство. Тоа е недопрена плажа со огромни бранови и проѕирноста на морето им олеснува на посетителите да ја гледаат секоја риба на дното преку очила за капење. Ако претпочитате малку историја измешана со вашето време на плажа, можете исто така да го истражите Пештери Дамлаташ; талкајте низ стариот град за да дознаете за богатата историја на регионот. Заслепувачкиот златен песок и проѕирното сино море е надвор од она што зборовите можат да го опишат, па ќе мора да видите сами!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Турција е полна со природни чуда и антички тајни, дознајте повеќе на Езера и подалеку - чудата на Турција.

Плажата Икмелер, Мармарис 

Плажа Икмелер Плажа Икмелер

Долгата и во форма на полумесечина, Icmeler Beach, која се наоѓа во Икмелер во Даламан област на оддалеченост од 8 км од одморалиштето на Мармарис, нуди комплетен пакет на забава, веселба, релаксација и возбуда. Ситниот златен песок, чистото и сино море и низата морски животни, околното рибарско село и бујните зелени шуми го додаваат шармот на местото. Бидејќи е опкружен со борови шуми и поддржан од Планините Бик, популарен е меѓу планинарите кои можат да уживаат во живописните глетки по искачувањето, особено во изгрејсонцето од овие планини што блескаат на океанот. Крајбрежјето долго 6 километри, кое е мешавина од песок и ќерамиди, е помалку преполно, а исто така се чисти секоја вечер за да остане беспрекорно за посетителите. 

Нејзиното топло време ги благословува посетителите со релаксирачка атмосфера бидејќи мирната плажа со мали бранови е совршена за одмор под сенката на чадор и долго пливање. Ако сте некој со авантуристичка серија, тогаш спортовите на вода како падобрани, млаз скијање, нуркање и нуркање се исто така достапни за да ве забавуваат и потопуваат со часови. На оваа плажа во пролетната сезона се организираат и неколку одбојкарски турнири. Без разлика дали претпочитате авантура или целосно чувство за релаксација, сето тоа ќе можете да го најдете овде и ако додадете пијалоци и храна, имате незаборавно спокојно искуство. Додека лакот од груб златен песок се свртува кон светло сините води на Медитеранот, рајската убавина на плажата Икмелер е издигната, нудејќи визуелно задоволство што не треба да го пропуштите!

Прочитајте повеќе за Процес на аплицирање за виза за Турција

Плажата Цирали, Цирали

Плажа Сирали Плажа Сирали

Плажата Цирали е скапоцен камен на плажата во малото рурално село Сирали, обвиен со блескави сини води и врамени со спектакуларни и зелени планински предели. Сместено на Турскиот брег јужно од Анталија, белиот беспрекорен песок и погледите на зајдисонце кои паѓаат на вилицата ја прават Цирали една од плажите кои мора да се посетат во Турција. Овој скриен скапоцен камен е главно место сместено во средината на Планините Бик меѓу борови, зелени полиња и овоштарници со агруми, што им помага на посетителите да се чувствуваат како да се на милион милји далеку од метежот на градскиот живот. За разлика од другите плажи во Турција, Чирали намерно избегна голем развој и ги фаворизира семејните куќи за гости и малите хотели на ниско ниво, наместо мега-одморалиштата, што обезбедува тивка атмосфера која останува фокусирана на одмор на плажа. 

Со урнатините на античкиот Ликиски град Олимп на јужниот крај и славните вечни пламени на планината Химаера издигната горе, оваа плажа со камчиња покрај тиркизниот брег ги воодушевува и љубителите на природата и љубителите на историјата. Оваа недопрена плажа делува како залив на спокојство за трагачите по спокојство и мир. Посетителите можат да се релаксираат на брегот уживајќи во живописниот шарм во бараките и шезлонгите на плажа и да се препуштат на сончање или пикник. Кристално чистите води со поволна длабочина и без големи бранови ја прават оваа плажа одлично место за пливање и нуркање исто така. Исто како Плажа Патара, плажата Цирали е позната и по морски желки со карта а еден дел од плажата е заштитен со Светски фонд за природа за размножување и зачувување на овие загрозени видови. Ако сакате да се опуштите во чистото море на Медитеранот со прекрасно, спокојно опкружување, ова мало парче рај што е недопрено од масовниот туризам е вашата идеална дестинација.


Проверете ја вашата подобност за виза за Турција и аплицирајте за е-виза за Турција 72 часа пред вашиот лет. Американски граѓани, Австралиски граѓани, Кинески граѓани, Канадски граѓани, Граѓани од Јужна Африка, Државјани на Мексико, и Емирати (граѓани на ОАЕ), може да аплицира онлајн за електронска виза за Турција. Доколку ви треба каква било помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте со нас Помошник за виза за Турција за поддршка и водство.