Посета на Истанбул со турска виза преку Интернет

Од: Тијаша Чатерџи

Истанбул е стар - датира илјадници години, и на тој начин служи како дом на бројни историски места кои привлекуваат посетители од целиот свет. Во оваа статија ќе ги споделиме со вас сите детали што треба да ги знаете за посета на Истанбул со турска виза.

Како еден од најголемите градови во светот, нема недостаток на причини зошто би сакале да го посетите Истанбул. Она што го прави Истанбул уште попрекрасен е неговиот асортиман на прекрасни џамии со енергична и сложена изработка на плочки и извонредна архитектура.

Пријателски и гостопримливи луѓе од областа го прави Истанбул прекрасно уживање за секој посетител. И конечно, Истанбул служи и како дом на Света Софија - едно од најголемите светски чуда и голем архитектонски подвиг. Во случај да сакате да го посетите Истанбул во скоро време, мора да имате на ум дека има толку многу работи што треба да се видат во областа - лесно може да се пополни време од пет дена до една недела во нивниот престој во Истанбул. 

Сепак, главниот проблем со кој се соочуваат повеќето посетители е мамутската задача да одлучат кои атракции да ги посетат и на кој ден - добро, не грижете се повеќе! Во оваа статија ќе ги споделиме со вас сите детали за кои треба да знаете посета на Истанбул со турска виза, заедно со врвните атракции кои не смеете да ги пропуштите.

Турска е-виза или Турска виза преку Интернет е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Турција во период до 90 дена. Владата на Турција препорачува дека меѓународните посетители мора да аплицираат за а Виза за Турција преку Интернет најмалку три дена пред да ја посетите Турција. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза за Турција за неколку минути. Процес на апликација за виза за Турција е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Кои се некои од најдобрите места за посета во Истанбул?

џамија во Истанбул

Според она што го споменавме претходно, има толку многу работи што треба да ги видите и направите во градот што ќе треба да го натрупате вашиот план колку што е можно повеќе! Некои од најпопуларните атракции за разгледување што ги посетуваат туристите вклучуваат Света Софија, Сината џамија, големата чаршија и цистерната базилика.

Аја Софија

Првото нешто што секој посетител во Истанбул мора да го посети е Света Софија. Соборен храм кој е создаден во далечната 537 година од нашата ера, повеќе од 900 години, служи за намената на седиштето на православниот патријарх од Константинопол. Најголемото достигнување на Византиската империја во однос на архитектурата, катедралата била претворена во џамија кога Османлиите го освоиле Константинопол. Функционирајќи како музеј до јули 2020 година, Света Софија повторно е претворена во џамија која има и христијански и муслимански елементи. 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Дознајте повеќе за Турција eVisa на Често поставувани прашања за eVisa Turkey

Сината џамија 

На само една прошетка од плоштадот Султанахмет, Сината џамија е изградена во далечната 1616 година и е позната низ целиот свет по сложените работи со сини плочки што ја покриваат целата внатрешност на зградата. Ако никогаш претходно не сте посетиле џамија, тоа е одлично место за почеток! Сепак, имајте на ум дека има строги протоколи кои треба да се почитуваат внатре во џамијата, но тие се добро објаснети во влезот.

Големата чаршија 

Еден од најголемите моменти при посетата на Истанбул ќе биде шопингот во шарената Голема чаршија, која е задоволство и за децата и за возрасните. Исполнета со лавиринт од ходници, пријателски расположени луѓе и калеидоскоп од шарени лампиони, чаршијата е радост што чека да се истражи!

Цистерна базилика 

Додека се спуштате низ градското подземје, ќе ве сретнат резервоарите на Истанбул. Темно, мистериозно и студено место, тука ќе најдете две глави на Медуза кои можат да бидат малку морничави.

Зошто ми е потребна виза за Истанбул?

Турција валута

Ако сакате да уживате во многуте различни атракции на Истанбул, задолжително мора да имате некаква форма на виза со вас како форма на овластување за патување од турската влада, заедно со други потребни документи како што се вашите пасош, документи поврзани со банка, потврдени авионски билети, лична карта, даночни документи, и така натаму.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Најпознат по своите живописни плажи, Аланија е град кој е покриен со песочни ленти и нанижан долж соседниот брег. Ако сакате да поминете опуштен одмор во некое егзотично одморалиште, сигурно ќе го најдете најдоброто место во Аланија! Од јуни до август, ова место останува преполно со северноевропски туристи. Дознајте повеќе на Посета на Аланија со турска виза преку Интернет

Кои се различните видови визи за посета на Истанбул?

Постојат различни видови на визи за посета на Турција, кои го вклучуваат следново:

ТУРИСТ или ДЕЛОВЕН -

а) Туристичка посета

б) Единечен транзит

в) Двоен транзит

г) Деловен состанок / трговија

д) Конференција / Семинар / Состанок

ѓ) Фестивал / Саем / Изложба

е) Спортска активност

ж) Културно уметничка дејност

з) Официјална посета

ѕ) Посетете ја Турската Република Северен Кипар

Како можам да аплицирам за виза за да го посетам Истанбул?

Странец во Турција

За да аплицирате за виза за посета на Аланија, прво ќе треба да пополните Апликација за виза за Турција онлајн.

Патниците кои имаат намера да аплицираат за е-виза за Турција мора да ги исполнуваат следните услови:

Валиден пасош за патување

Пасошот на апликантот мора да биде важи најмалку 6 месеци по датумот на поаѓање, тоа е датумот кога ја напуштате Турција.

Исто така, на пасошот треба да има празна страница за да може царинскиот службеник да ви го запечати пасошот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Џамиите во Турција се многу повеќе од само сала за молитва. Тие се потпис на богатата култура на местото и остаток од големите империи кои владееле овде. За да го вкусите богатството на Турција, погрижете се да ги посетите џамиите на вашето следно патување. Дознајте повеќе на Туристички водич до најубавите џамии во Турција

Важечка лична карта за е-пошта

Апликантот ќе добие eVisa за Турција по е-пошта, затоа е потребен валиден идентификатор на е-пошта за да се пополни формуларот за апликација за виза за Турција.

Начин на плаќање

Од Формулар за апликација за виза за Турција е достапна само онлајн, без еквивалент на хартија, потребна е валидна кредитна/дебитна картичка. Сите плаќања се обработуваат со користење Безбеден портал за плаќање PayPal.

Откако ќе извршите плаќање преку Интернет, ќе ви биде испратена онлајн виза за Турција преку е-пошта во рок од 24 часа и ќе можете да ја добиете вашата одмор во Истанбул.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Покрај градините, Истанбул има многу повеќе да понуди, дознајте за нив истражување на туристички атракции во Истанбул.

Колку е времето за обработка на турската виза за Турција?

Ако сте аплицирале за еВиза и таа е одобрена, ќе треба да почекате само неколку минути за да ја добиете. А во случај на виза со налепница ќе треба да чекате минимум 15 работни дена од денот на нејзиното поднесување заедно со останатите документи.

Дали треба да земам копија од мојата виза за Турција?

Секогаш се препорачува да се задржи дополнително копија од вашата eVisa со вас, секогаш кога летате во друга земја. Доколку во секој случај не можете да најдете копија од вашата виза, земјата одредиште ќе ви го одбие влезот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Странските државјани кои сакаат да патуваат во Турција за туристички или деловни цели мора или да аплицираат за редовна или традиционална виза или за електронско патување овластување наречено Турција е-виза. Дознајте повеќе на Подобни земји за е-виза за Турција

Колку долго важи турската виза?

Валидноста на вашата виза се однесува на временскиот период за кој ќе можете да влезете во Турција користејќи ја. Освен ако не е поинаку наведено, ќе можете да влезете во Турција во секое време со вашата виза пред нејзиното истекување, и ако не сте го потрошиле максималниот број на влезови доделени за една виза. 

Вашата турска виза ќе стапи во сила од датумот на нејзиното издавање. Вашата виза автоматски ќе стане неважечка штом ќе истече нејзиниот рок, без оглед на тоа дали записите се потрошени или не. Обично, на Туристичка виза Деловна виза има важност до 10 години, со 3 месеци или 90 дена период на престој во исто време во последните 180 дена и повеќекратни записи.

Турција Visa Online е повеќекратна виза која овозможува престој до 90 дена. Турција eVisa важи само за туристички и трговски цели.

Турската виза онлајн важи 180 дена од датумот на издавање. Периодот на важност на вашата онлајн виза за Турција се разликува од времетраењето на престојот. Додека Турција eVisa важи 180 дена, вашето времетраење не може да надмине 90 дена во рамките на секои 180 дена. Може да влезете во Турција во секое време во рок од 180 дена.

Може ли да ја продолжам визата?

Не е можно да се продолжи важноста на вашата турска виза. Во случај да ви истече визата, ќе мора да пополните нова апликација, следејќи го истиот процес што го следевте за вашата оригинална апликација за виза.

Кои се главните аеродроми во Истанбул?

Аеродром во Истанбул

Постојат два главни аеродроми во Турција, имено Аеродром Истанбул (ISL) Аеродром Сабиха Гокчен (SAW). Меѓутоа, бидејќи повеќето делови од аеродромот во Истанбул е сè уште во изградба, кој треба да го замени главниот аеродром Ататурк во Истанбул, тој во моментов служи како трет меѓународниот аеродром во Турција. Сите аеродроми во Истанбул се поврзани со главните аеродроми во светот и обезбедуваат ефикасни услуги за јавен превоз до секој дел од градот.

Кои се најдобрите можности за работа во Истанбул?

Бидејќи Турција се обидува да ја изгради својата врска со другите економии кои зборуваат англиски ширум светот, TEFL (настава англиски како странски јазик) наставниците се многу барани низ сите делови на земјата и за ученици кои доаѓаат од сите возрасни групи. Побарувачката е особено висока во економските жаришта како што се Истанбул, Измир и Анкара.

Ако сакате да се посетете го Истанбул за деловни или туристички цели, ќе треба да аплицирате за турска виза. Ова ќе ви обезбеди дозвола да ја посетите земјата во период од 6 месеци, и за работа и за патување.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Турција е полна со природни чуда и антички тајни, дознајте повеќе на Езера и подалеку - чудата на Турција.


Проверете ја вашата подобност за виза за Турција и аплицирајте за е-виза за Турција 72 часа пред вашиот лет. Американски граѓани, Австралиски граѓани, Кинески граѓани, Канадски граѓани, Граѓани од Јужна Африка, Државјани на Мексико, и Емирати (граѓани на ОАЕ), може да аплицира онлајн за електронска виза за Турција. Доколку ви треба каква било помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте со нас Помошник за виза за Турција за поддршка и водство.