Истражување на туристичките атракции во Истанбул

Истанбул, град со многу лица, има толку многу да се истражува што голем дел од нив можеби нема да биде возможно да се собере одеднаш. Историски град со многу места на наследство на УНЕСКО, со мешавина на модерен пресврт однадвор, може да се размислува за убавината на градот само додека се гледа одблизу.

Аја Софија Света голема џамија Аја Софија во Истанбул

Познат како Византија на старогрчки, најголемиот град во Турција има огромен раскош во своите споменици и стари градби, но дефинитивно не е место каде што би се досадувале само со музеи.

Како што поминувате по секоја улица во Истанбул, може да најдете неоткриена слика од Турција и убава приказна за раскажување дома.

Како едно од местата наведени како европска престолнина на културата во минатото, Истанбул беше извор на привлекување тежок туризам од странство, давајќи ѝ на Турција изложеност да ја покаже својата разновидна култура пред странските туристи. Дури и ако не знаете за други места во Турција, најверојатно веќе знаете многу за Истанбул, една од најдобрите светски дестинации за патување!

Турска е-виза или Турска виза преку Интернет е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Турција во период до 90 дена. Владата на Турција препорачува дека меѓународните посетители мора да аплицираат за електронска виза за Турција најмалку три дена пред да ја посетите Турција. Странските државјани можат да аплицираат за Турска виза за апликација за неколку минути. Процес на апликација за виза за Турција е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Две половини

Аја Софија Мостови на Босфор поврзуваат два континенти

Истанбул е единствената земја во светот што треба да биде се наоѓа на два континенти одеднаш со флексија на култури и од Европа и од Азија. Градот од две страни е поделен со мостот Босфор кој поврзува два различни делови од светот и опција да се види светот одеднаш. На европска страна на Истанбул е познат како Аврупа Јакаси и азиска страна е познат како Анадолу Јакаси или понекогаш како Мала Азија.

Секоја страна на градот е единствена по изглед и архитектура. На Европската страна на Истанбул е повеќе космополитска и се смета за центар на градот како центар за трговија и индустрија и дом на најпознатите споменици во земјата вклучувајќи го и Аја Софија и Сина џамија. На Азиската страна е постарата страна на Истанбул иако повеќето историски градби се наоѓаат на европската страна. Азиската страна би изгледала позелена бидејќи е помалку урбанизирана од другата страна и добро место за гледање затскриена, но убава страна на градот. Иако покрива мал дел од областа, двете страни заедно го сочинуваат најнаселениот град во Турција кој станува главен центар за туристички атракции.

Мост Босфор

Еден од трите висечки мостови во Босфорскиот теснец е Босфорскиот мост што ја поврзува азиската страна на Истанбул со неговите делови што се наоѓаат во Југоисточна Европа. Висечкиот мост е најдолгиот во однос на распонот на мостот во светот.

На едната страна од мостот се наоѓа Ортакој, нудејќи поглед на Европа, а од другата страна е населбата Бејлербеј со допир на исток. Мостот е единствениот во светот кој поврзува два континента одеднаш.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Исто така, да научат за Езера и подалеку - чудата на Турција.

Модерна историска

Базар на зачини Базарот за зачини во Истанбул, Турција е една од најголемите чаршии во градот

на градот Истанбул е дом на неколку места на светско наследство на УНЕСКО, да не зборуваме за повеќевековни музеи и цитадели. Многу од страните на градот се украсени со примеси на модерен изглед на стари пазари за зачини или пазари, како познатата Голема чаршија, бидејќи претставуваат одраз на старата култура со модерен пресврт и одлично време за посетителите дури и денес.

Една од најголемите чаршии во градот, египетската чаршија or зачинет чаршија има продавници во кои се продава сè, од ретки зачини до модерни слатки. Не постои начин да се пропушти погледот на богатите чаршии во Истанбул, без разлика што е случај. И ако сакате да одите попрактични со искуството, тогаш ги има неколку амами лоцирани на секој агол од градот.

На отворено море

Сема церемонија Вител дервиши Сема церемонија во Истанбул

Да се ​​биде сведок и на азиската и на европската страна на Истанбул на крстарење низ теснецот Босфор е се на еден начин да се помине низ убавината на градот за кратко време. Достапни се неколку опции за крстарење со различни временски должини и растојанија, некои се протегаат до Црното Море.

Крстарењето дава можност да застанете на сите добри места без да пропуштите ниту едно во градот исполнет со палати и вековни дворци, кои сè уште блескаат од убавина. Најдоброто би било крстарење со зајдисонце кое нуди поглед на хоризонтот на градот додека се потопува во портокаловите бои. Како поглед на културата на земјата, неколку културни центри во Истанбул, исто така, се домаќини Сема настапи каде што суфи-дервишите се вртат во состојба на транс, воодушевувајќи ја публиката со нивната посветеност.

Тивка страна

Лоциран на европската страна на Босфорскиот теснец, заливот Бебек е една од богатите населби во Истанбул. Областа некогаш позната по своите палати во времето на Османлиите, до денес останува дом на една од богатата софистицирана архитектура и култура на градот.

Ако сакате да видите помалку населена страна на Турција, овој град кој се наоѓа во областа Бешикташ во Истанбул има многу опции со патеки на бреговите на Босфор и улици со калдрма исполнети со кафулиња, традиционални занаети и локални пазари лоцирани покрај морето. Тоа е една од зелените, живи и богати населби во Истанбул, која веројатно би ја немало во многу големи туристички пакети.


Проверете ја вашата подобност за виза за Турција и аплицирајте за е-виза за Турција 72 часа пред вашиот лет. Американски граѓани, Австралиски граѓани Кинески граѓани може да аплицира онлајн за електронска виза за Турција. Доколку ви треба каква било помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте со нас Помошник за виза за Турција за поддршка и водство.