Зимска посета на Турција

Турција, како врска меѓу Азија и Европа, се појавува како поволна зимска дестинација, со поглед на нејзините уникатни долини и крајбрежни градови, што на крајот ги менува минатите трендови на гледање на земјата само како место за летен одмор.

Турција како летна дестинација или зимска земја на чудата? Може да биде тешко да се избере една со оглед на разновидната клима забележана во медитеранската земја во текот на целата година. Мнозинството туристичко население пристигнува да патува низ познатите турски градови во месеците од јули до август, при што во подоцнежниот период од годината има многу ниска туристичка стапка.

Но, Турција, како врска меѓу Азија и Европа, се појавува како поволна зимска дестинација, со поглед на нејзините уникатни долини и крајбрежни градови, што на крајот ги менува минатите трендови на гледање на земјата само како место за летен одмор.

Кога на двете страни на вратата има нешто неверојатно да се види на двете страни, со која страна би одбрале да одите? Можеби оној што има невидени изненадувања!

Турска е-виза или Турска виза преку Интернет е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Турција во период до 90 дена. Владата на Турција препорачува дека меѓународните посетители мора да аплицираат за електронска виза за Турција најмалку три дена пред да ја посетите Турција. Странските државјани можат да аплицираат за Турска виза за апликација за неколку минути. Процес на апликација за виза за Турција е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Неверојатни пештери на Кападокија

Кападокија

Додека Кападокија, регион во централна Турција е познат по долините на монахот, самовилните оџаци и глетката на широко распространет терен преку возење со балон на топол воздух во летните месеци, но зимските месеци во Кападокија би можеле да бидат подеднакво волшебни и да станат повеќе магично искуство. со можност да се видат високите пештери во форма на конус од областа во сета тишина и трпение бидејќи големите туристички толпи ќе бидат отсутни во овој период од годината.

Најдобриот начин да поминете време во Кападокија е да престојувате во хотел во пештера, а истовремено да добиете номадско чувство во скутот на луксузот. Покрај пештерските хотели, постојат опции за одржливи луксузни апартмани кои се украсени со секоја можна убавина одвнатре, почнувајќи од украсените ѕидови до лозјата лоцирани напред, нудејќи поглед на балони со топол воздух што лебдат над пештерскиот град. 

Иако некои активности можеби нема да бидат достапни во зимските месеци бидејќи Кападокија се смета за сезонско место, многу други предности на местото може да се доживеат само во зима. 

Возењето со балон на топол воздух функционира во сите годишни времиња и нема причина местото со име наречено „самовила оџаци“ да не изгледа поволшебно кога е покриено со пенлив снег што сјае на зимското сонце!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Градот Истанбул има две страни, од кои едната е азиската, а другата европската. Тоа е европска страна од градот кој е најпознат меѓу туристите, со најголем дел од градските атракции лоцирани во овој дел.

Санки и скијање

Ако местата во Европа и Северна Америка недостасуваат од вашата листа за патувања поради некоја причина, тогаш Турција е местото кое има многу прекрасни планини и снежни падини кои се сметаат за центар за зимски спортови и активности низ земјата. 

Од градот Карс на крајниот североисток на земјата, кој се наоѓа покрај едно напуштено ерменско село, до планината Улудаг во провинцијата Бурса, која го има најголемиот скијачки центар во Турција, со најдолгата жичарница во светот, која се наоѓа на само неколку часа од Истанбул, се некои од популарните места за сведоци на зимската магија во земјата. 

Едно од најголемите езера во Турција, езерото Чилдир, кое се наоѓа на североисточната страна на земјата нуди прекрасни погледи на зимските долини на планините среде замрзнатото езеро во центарот каде што локалното население трча со коњски санки за време на студените денови од ноември, слободно одејќи директно во срцето на снежните долини среде фантастичен поглед на околните планини.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Турција, позната и како земја на четири годишни времиња, опкружен од едната страна со Средоземното Море, станува пресек на Европа и Азија, што го прави Истанбул единствената земја во светот лоцирана на два континента одеднаш.

Градови во бело

Поради сите добри причини, Турција лесно може да стане цела сезона дестинација, со секаков вид на можности достапни за патниците да истражуваат различни страни на земјата. Иако бреговите на Егејското и Медитеранот во западната страна на земјата често се преплавени со туристи во летните денови, но месеците од ноември до март не се помалку добри во смисла на радост на благата топлина на Медитеранското море. 

Популарните градови и градови Анталија и Фетије се отворени во текот на целата година со предноста на сместување со попуст достапно во текот на зимските месеци. Има многу отворени простори за да се доживее тишината на крајбрежните градови и добрата можност да се истражат познатите археолошки атракции на Селџук, град во западна Турција познат по своите историски места, вклучувајќи ги и античките остатоци од храмот на Артемида, во сета тишина. и чудо. 

Освен тоа, иако градот Истанбул станува туристички центар во текот на летото, постојат бројни причини да се оди наоколу и да се истражува разновидниот град во текот на зимските месеци, со познатите споменици лоцирани во неговиот урбан центар и добро познатите улици кои изгледаат уште поогромно. со оглед на минималната гужва, што би овозможило добро време да се истражат местата околу градот разновиден како Истанбул. 

Да не зборуваме за прекрасната глетка на прекрасните споменици и чаршии блескаат со снег, правејќи нешто за совршена рамка за слика!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Истанбул, град со многу лицаs, има толку многу да истражи што голем дел од нив можеби нема да биде возможно да се собере одеднаш. Историски град со многу места на наследство на УНЕСКО, со мешавина на модерен пресврт однадвор, некој би можел да размисли за убавината на градот само додека го гледаме одблизу.

 

Проверете ја вашата подобност за виза за Турција и аплицирајте за е-виза за Турција 72 часа пред вашиот лет. Американски граѓани, Австралиски граѓани Кинески граѓани може да аплицира онлајн за електронска виза за Турција. Доколку ви треба помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте со нас Помошник за виза за Турција за поддршка и водство.